Vzdálená pomoc 2 - VNC

Jak používat VNC.

 1. Co je to VNC?
 2. Mohu použít VNC?
 3. Instalace UltraVNC.
 4. Nastavení UltraVNC.
 5. Připojení běžné (klient k serveru).
 6. Připojení zpětné (server ke klientovi).
 7. Zhodnocení.
 1. Co je to vzdálená VNC?
  VNC je multiplatformní protokol pro vzdálenou správu počítače, v současné době jej v různých odnožích lze provozovat na těchto operačních systémech:
  Microsoft Windows 98-Vista
  Linux
  BSD
  MacOS

  K dalším schopnostem VNC patří schopnost zpětného připojení (server se připojí ke klientovi). Má vlastní ovladač do Windows, který funguje jako mirror ovladače grafické karty a slouží k výraznému zrychlení přenosu obrazu z jednoho počítače na druhý. Některé programy postavené na VNC umí přenos souborů, umí použít různé doplňky: například šifrování přenosu, podpora přihlášení do Windows, dokonce včetně přihlášení do domény atd.

 2. Mohu použít VNC?
  Tentokrát je podmínkou, aby veřejnou IP adresu měl alespoň jeden z dvojice zadatel, pomocník. A to alespoň na svém směrovači(router). V případě použití směrovače je také potřeba mít nastavené přesměrování patříčného portu - dá se předpokládat, že tohle zvládne lépe pomocník. Pokud nesplníte tuto podmínku, tak není jednoduchým způsobem možné navázat přímé spojení, jediným řešením je použití nějakého druhu VPN (virtuální privátní síť). Na tuhle problematiku se podíváme v jiné kapitole

 3. Instalace UltraVNC
  Budu předpokládat, že VNC chcete ke vzdálené správě používat ve Windows, protože na správu jiných operačních systémů se zpravidla používá textové připojení - konzole. Pokud tedy máte něco mezi Windows 98 až Vista, můžeme se pustit do instalace. Zvolil jsem UltraVNC kvůli jeho vlastnostem. Podobná instalace a nastavení však budou i u jiných druhů VNC software.
  Nejdříve si budete muset stáhnout program UltraVNC. Uložte si soubor a pak spusťte instalaci.
  První obrazovku přeskočte kliknutím na "Next"
  Na další obrazovce (licenční smlouva) vyberte možnost "I accept the agreement" a klikněte na "Next"

  VNC

  Na další obrazovce je výběr instalační cesty. Pravděpodobně ji nebudete potřebovat změnit, takže opět klikněte na "Next".

  VNC

  Dále je volba součástí instalace, zde také můžete s klidným svědomím nechat plnou instalaci. Takže opět "Next".
  Upozornění: při instalaci grafického ovladače (Mirror driver) vám pravděpodobně problikne monitor. Nelekejte se, je to naprosto v pořádku.

  VNC

  Na další obrazovce máte možnost si vybrat, kde v nabídce start budete mít skupinu UltraVNC. To je užitečné, pokud si třídíte programy do složek kvůli přehlednosti. Jinak můžete opět kliknout na "Next".

  VNC

  Další okno vám nabídne přidané možnosti instalace. Není nutné použít nic. Pokud byste chtěli některou z těchto možností používat, tak ji klidně můžete nastavit ručně. Takže opět "Next".

  VNC

  Pokud jste se proklikali až k následujícímu oknu, měla by být instalace úspěšně dokončena. Dejte tedy "Finish"

  VNC
 4. Nastavení UltraVNC.
  Z nabídky Start spusťte UltraVNC server a můžeme se podívat na jeho nastavení.
  Pravým tlačítkem myši klikněte na ikonku VNC serveru a vyberte "Admin Properties"

  VNC

  Výchozí nastavení je celkem v pořádku, pouze doporučuji změnit heslo v kolonce "VNC Password". Dále můžete nastavit, aby se vás při pokusu o připojení VNC server dotázal, jestli se má připojení uskutečnit a jak se zachovat při vypršení otázky na povolení vstupu. To vše v sekci "Query on incoming connection"

  VNC

  Pokud byste chtěli vědět porty pro přesměrování na routeru, tak výchozí nastavení je port 5900 pro klasické připojení a port 5800 pro připojení přes www rozhraní.
  Další nastavení můžete provést v "Properties" při kliknutí pravým tlačítkem myši na VNC server.

  VNC
 5. Připojení běžné (klient k serveru).
  Žadatel o pomoc si spustí na svém počítači VNC server a sdělí svému pomocníkovi heslo.
  Pomocník spustí VNC klienta (Viewer) - může použít klienta z instalace UltraVNC, samotného klienta UltraVNC (ke stažení zde). Případně může použít i jiného VNC klienta, ale pak nebudou dostupné některé přídavné funkce UltraVNC.
  V případě žadatele není potřeba od předchozího bodu nic měnit, VNC server zůstane spuštěný.
  Na straně pomocníka pouze vyplníme adresu pro připojení a pokud má žadatel nastavený vlastní port, tak jej vyplníme ve tvaru
  "adresa:port"

  VNC

  Poté již stačí dát "Connect" - připojit se a mělo by se navázt spojení - spustit okno s plochou žadatele a poté již můžete pracovat na odstranění případných problémů.
  Výsledek by měl na straně pomocníka vypadat asi takto:

  VNC

  P.S.: Pokud jste zatrhli, že chcete schválit připojení pomocníka, objeví se vám následující dialog, zde vyberte, jestli chcete připojení povolit ("Accept") nebo zakázat ("Reject").

  VNC
 6. Připojení zpětné (server ke klientovi).
  Prvním předpokladem je spuštěný server u žadatele.
  Pomocník spustí klienta naslouchacím řežimu (listening mode)

  VNC

  Pokud chce pomocník upravit port pro naslouchání VNC klienta (standardní je 5500), je asi nejjednodušší upravit si zástupce pro spuštění naslouchacího režimu a do řádku Cíl (Target) za "-listen" dát mezeru a číslo portu.

  VNC

  Poté již může žadatel kliknout pravým na spuštěný VNC server a dát volbu "Add New Client"

  VNC

  V následujícím okně vyplní žadatel v položce "Host Name" IP adresu pomocníka, pokud si pomocník změnil port na vlastní, zadá žadatel do "Host Name" IPadresa:port.

  VNC

  Pokud jste provedli všechno správně, opět se otevře spojení a je možné začít odstraňovat problémy ;-).

 7. Zhodnocení.
  Jistě jste si všimli, že VNC má spoustu možností, které jsem nepopsal. Nepokládám to za úplně nutné. Pokud máte chuť, můžete koumat sami ;-). Možná pro vás nebude moc příjemné, že VNC není tak úplně skvělé rychlostí a nebo kvalitou obrazu - po dnešním vyzkoušení tohle musím vyvrátit, rychlost a odezva, i kvalita obrazu jsou překvapivě dobré i na horším připojení. Jediným problémem zůstává nezobrazování průhledných objektů, ale i na to snad najdu řešení. Hlavním faktem však je, že to vůbec funguje (i přes NAT a nebo na jiném os než Windows XP/Vista) a vy můžete většinu problémů vyřešit na dálku a ne se otravovat cestováním na druhý konec města nebo snad někam dále. Příště se koukneme na jednoduchou virtuální soukromou síť (VPN), aneb když není veřejná adresa ani na jedné straně.

Copyright (c)2007 kačer & šablona získána z Tvorba webu

Skladba dne ;-)

29.12.2010 - Photon Project - Enlightenment

28.12.2010 - Selu Vibra - Divine (Original Mix)

27.12.2010 - RAM - RAMsterdam (Jorn van Deynhoven Remix)

26.12.2010 - Robert Nickson - Maybe Next Time (Original Mix)

Rychlé odkazy

Miranda IM
Foobar 2000
Openoffice CZ
CDR server
Gentoo linux
Simracing CZ
Šablony www stránek