Návody - IP adresa

Jak zjistit svou IP adresu.

 1. Co je to IP adresa?
 2. Jak zjistím svou IP adresu?
 3. Jak zjistím svou veřejnou IP adresu?
 4. Co z toho vyplývá?
 1. Co je to IP adresa?
  Jedná se o adresu internetového protokolu (TCP/IP). Tato adresa slouží pro identifikaci každého počítače, který používá tento protokol. IP adresa může být soukromá nebo veřejná, podle toho, jestli je dostupná pouze z uzavřené sítě nebo i přímo z internetu.

 2. Jak zjistím svou IP adresu?
  a) Windows
  Klikněte na tlačítko start a zvolte Spustit (Run).
  Dále zadejte "cmd" a stiskněte enter.

  Start a spustit

  Do příkazového řádku zadejte "ipconfig" a zmáčkněte enter.
  V kolonce adresa IP je IP adresa vašeho počítače. Pozor, pokud máte více síťových zařízení, může se objevit více výpisů nastavení, v tom případě musíte najít to, které používáte, nejčastěji "Připojení k místní síti 1" nebo Bezdrátové připojení.

  CMD

  b) Linux Pokud se nacházíte v grafickém prostředí, spusťte si terminálového klienta, třeba v KDE se jedná o program Konsole, v Gnome je to gnome-console. Můj příklad je pro prostředí KDE. Pokud se nacházíte v textovém prostředí nebo už máte klienta spuštěného, můžete tento krok přeskočit :-).
  Takže v KDE stiskněte Alt+F2, vyskočí vám možnost spuštění programu, napište tam konsole a zmáčkněte enter. Během pár sekund by se vám měl tento program spustit.

  KDE

  Do příkazového řádku zadejte příkaz ifconfig a stiskněte enter. Měl by se vám objevit výpis, kde u vašeho síťového připojení najdete položku inet adr a v ní vaši IP adresu. Vaše síťové připojení bude velmi pravděpodobně eth0 (pro drátové připojení) nebo wlan0 (pro bezdrátové připojení) případně něco podobného.

  Konsole
 3. Jak zjistím svou veřejnou IP adresu?
  Například některá měření rychlosti připojení vám ukáží vaši veřejnou IP adresu. Například měření na serveru Lupa.cz.
  V možnosti "Pomalé připojení" klikněte na tlačítko start.

  Lupa.cz

  Na stránce s výsledkem můžete vidět svou veřejnou IP adresu (v kolonce IP adresa), doménové jméno (hostname) a další zajímavé údaje o vašem připojení do internetu.

  Lupa.cz
 4. Co z toho vyplývá?
  Shoduje se vaše soukromá adresa s veřejnou? Pak máte přímo na počítači veřejnou adresu. Je to výhoda či nikoliv? Na to není jednoznačná odpověď, záleží na tom, do jaké skupiny uživatelů patříte. Pro pokročilé uživatele je veřejná adresa spíše výhodou - mohou poskytovat do internetu služby, mohou se připojit vzdáleně na svůj počítač atd. Pro ostatní je výhodná spíše soukromá adresa - jejich počítač není přímo dostupný z internetu a tudíž není tak zranitelný formou různých druhů útoků. To vše ale končí, pokud chtějí vzdálenou pomoc od někoho zkušenějšího ;-). Další častou situací je, že uživatel má od poskytovatele internetového připojení veřejnou adresu a ta je umístěna na jeho směrovači (routeru). Tady se dá tvrdit, že jde o rozumnou kombinaci obou výhod.

Copyright (c)2007 kačer & šablona získána z Tvorba webu

Skladba dne ;-)

29.12.2010 - Photon Project - Enlightenment

28.12.2010 - Selu Vibra - Divine (Original Mix)

27.12.2010 - RAM - RAMsterdam (Jorn van Deynhoven Remix)

26.12.2010 - Robert Nickson - Maybe Next Time (Original Mix)

Rychlé odkazy

Miranda IM
Foobar 2000
Openoffice CZ
CDR server
Gentoo linux
Simracing CZ
Šablony www stránek