Analýza hardware

Jak na jednoduchou analýzu hardware.

 1. Co je hardware?
 2. K čemu analýzu?
 3. Windows.
 4. Linux.
 5. Závěr.
 1. Co je hardware?
  Jak říkají Murphyho zákony... Hardware je to, do čeho můžete kopnout, když nefunguje software :-). Laicky řečeno, hardware je "železo" - tj. všechny fyzické části počítače. Ale jak sami jistě víte, samotný hardware by bez software byl k ničemu, ať už se jedná o bios/firmware, operační systém, ovladače, aplikační software atd.

 2. K čemu analýzu?
  Může se vám hodit z více důvodů. Například jste do rukou dostali počítač, ke kterému nic nemáte a potřebujete najít ty správné ovladače, aby vám fungoval správně. A nebo jste koupili počítač s jiným operačním systémem, než chcete používat a výrobce tento operační systém ignoruje a nedává vám potřebné ovladače.Nebo si chcete ověřit, jestli vás prodejce neošidil a skutečně vám dal konfiguraci počítače takovou, jakou inzeroval.

 3. Windows.
  Pro analýzu pod Windows jsem zvolil prográmek HWiNFO32. Nedávno byl uvolněn jako freeware. Jde o skutečně profesionální nástroj na analýzu hardware a přitom je jednoduše ovladatelný. Stáhněte si aktuální verzi zde. Doporučuji verzi Portable ZIP, protože se nemusí instalovat a je menší. A pro stažení můžete použít primární server. Mimochodem jak vám asi napovídá umístění serveru, jedná se o program slovenských tvůrců.

  Stažený soubor zip rozbalte obvyklým způsobem do složky, odkud budete HWiNFO32 spouštět. Třeba klidně na ploše. Po provedení analýzy totiž můžete rozbalenou složku smazat.

  HWiNFO32

  Z rozbaleného programu spusťte hwinfo32.exe (má modrou ikonku počítače s písmenem i).

  HWiNFO32

  V následujícím okénku klikněte na tlačítko Run (spustit).

  HWiNFO32

  Poté již uvidíte samotný výsledek analýzy, můžete si rozvinout jednotlivé položky a prohlédnout si, co vlastně v počítači máte.

  HWiNFO32

  Poté se ještě naučte jak vygenerovat report do souboru a odešlete jej třeba kamarádovi, který počítačům rozumí.
  Klikněte na ikonu Report...

  HWiNFO32

  Poté již vyberte formát, v jakém chtete report uložit, asi tak nejvíce budete používat HTML a klikněte na Next.

  HWiNFO32

  Na následující stránce můžete vybrat položky, které budou uloženy do reportu. Klidně ponechte všechny a klikněte na tlačítko Finish.

  HWiNFO32

  Ve složce, kam jste uložili HWiNFO32, se vytvořil soubor "jmeno_pocitace.htm", který pošlete vašemu "expertovi". Pokud jste si ručně zvolili cestu, kam soubor uložit, pak se samozřejmě uloží jinam.

 4. Linux.
  V linuxu použijeme "standardní" konzolové příkazy:
  lshw
  lspci
  lsusb
  lsmod

  lshw
  Zkuste tento příkaz napsat do konzole s právy uživatele root (administrátor). Pokud vám systém ohlásí, že daný příkaz nenalezl, budete jej pravděpodobně muset doinstalovat v podobě příslušného balíčku. Dále se vám také asi stane, že výpis vám uteče pryč a nepůjde se v něm vrátit až na začátek. Máte 2 základní možnosti, jak tento problém řešit.

  Uložíte si výpis příkazu do souboru pomocí přesměrování a to buďto pomocí > (vytvoří nebo přepíše soubor) nebo pomocí >> (přidá výpis k existujícímu souboru nebo vytvoří nový).
  lshw > /cesta/k_souboru/soubor.txt
  lshw >> /cesta/k_souboru/soubor.txt

  Druhou možností je použít na výstup program "more" pomocí znaku "|" (roura).
  lshw |more

  Zde se můžete kouknout na ukázku toho, co vám lshw poskytne za informace.
  lshw
  Tento prográmek vám poskytne velmi dobrý přehled o tom, co vlastně máte v počítači, řekl bych, že se jedná o linuxovou obdobu programu HWiNFO32.

  lspci
  Tento prográmek slouží pro vypsání zařízení na sběrnicích, tj. integrovaných zařízení na desce, přídavných karet atd. S výstupem tohoto programu můžete pracovat stejně jako u předchozího lshw.
  Výstup příkazu "lspci" pak vypadá takto: lspci

  lsusb
  Pochopitelně tento příkaz slouží pro zjištění připojených USB zařízení :-). A protože je to stále stejné, tak tady máte ukázku výstupu příkazu "lsusb". lsusb
  Pokud vás bude zajímat nějaké konkrétní zařízení, můžete zkusit kouknout se přímo na něj a dát si vypsat údaje v tzv. verbose (ukřičeném) módu. V tomto příkazu vyznačuje první číslo identifikaci sběrnice (Bus), druhé číslo identifikaci zařízení (Device), parametr -v znamená již zmíněný ukřičený režim.
  lsusb -v -s 003:002

  lsmod
  Tento příkaz slouží k vypsání aktivních modulů jádra. Přeloženo do češtiny - jedná se o ovladače a části operačního systému. Jedná se už o pokročilejší příkaz a jeho výstupu už není tak jednoduché rozumět. Neuvedu zde ukázku výstupu, protože já používám většinou konfiguraci bez modulů. Navíc zadat příkaz "lsmod" snad dovede každý, případně i s přepínačem |more nebo s přesměrováním výstupu do souboru.

 5. Závěr.
  Závěr bude jednoduchý a stručný. Doufám, že vám tento článek pomohl. A jak jej využít? To už nechám na vás, ať již vedete boj s novým hw, tzv. Vista only, ať již chcete přejít na linux a potřebujete vědět, jaký hardware a jak rozchodit. Nebo pokud máte starý počítač bez systému a potřebujete poshánět ovladače pro Windows. Nezapomeňte, že Linux mívá tzv. LiveCD, ze kterého můžete nastartovat a používat systém bez instalace, třeba pro takovouto analýzu.

Copyright (c)2007 kačer & šablona získána z Tvorba webu

Skladba dne ;-)

29.12.2010 - Photon Project - Enlightenment

28.12.2010 - Selu Vibra - Divine (Original Mix)

27.12.2010 - RAM - RAMsterdam (Jorn van Deynhoven Remix)

26.12.2010 - Robert Nickson - Maybe Next Time (Original Mix)

Rychlé odkazy

Miranda IM
Foobar 2000
Openoffice CZ
CDR server
Gentoo linux
Simracing CZ
Šablony www stránek