Hamachi - aneb jednoduché VPN.

Jak přelstít soukromé adresy a jiná omezení.

 1. Proč VPN a proč Hamachi?
 2. Systémové požadavky a instalace.
 3. Základní nastavení.
 4. Použití Hamachi.
 5. Zhodnocení.
 1. Proč VPN a proč Hamachi?
  Vezmeme to velmi stručně :-). Potřebujete se připojit k někomu na počítač? Potřebujete přenášet soubory? Potřebujete něco opravit na vzdáleném počítači? A přitom nemáte ani na jednom počítači veřejnou adresu nebo přesměrované porty? A nebo nepovažujete normální připojení z nějakého důvodu za bezpečné? V obou případech můžete použít VPN. VPN - Virtuální privátní síť. A proč zrovna Hamachi? Protože je to jednoduché a rychlé řešení a také protože pomocí jejich serveru umožňuje do VPN spojit i dva počítače s neveřejnými IP adresami. Samozřejmě, pokud chcete, můžete si VPN nakonfigurovat ručně, ale opět pouze za předpokladu, že alespoň jeden počítač má veřejnou ip adresu (nebo směrované porty).

 2. Systémové požadavky a instalace.
  Hardware:
  Požadavky na hardware jsou zanedbatelné :-). Cokoliv, na čem běží trochu moderní operační systém ;-).
  Software:
  Windows 2000, XP, 2003, Vista nebo linux.

  Instalace: Nejdříve si stáhněte aktuální verzi programu Hamachi.
  Poté spusťte instalaci, kterou vás provedu.
  První obrazovku přeskočte kliknutím na "Next". Na další obrazovce potvrďte, že souhlasíte s licencí. Na další obrazovce můžete zvolit cestu instalace a místo ve start menu, kde se budou nacházet zástupci, dále je možné nastavit umístění zástupce na plochu. Poslední možností je automatické spouštění po startu systému. Tohle se vám může hodit, pokud byste se chtěli připojovat na svůj počítač přes Hamachi ihned po startu systému.

  Hamachi

  Další obrazovka vám nabízí možnost vypnout služby Windows, které by mohly být ohroženy tím, že se připojíte do VPN sítě pomocí Hamachi. Tady záleží, jestli chcete používat Hamachi pro spojení s důvěryhodnými lidmi hlavně na ovládání počítače a nebo jestli chcete používat veřejné služby Hamachi. V prvním případě se nemusíte bát. Ale ve druhém případě bych zvážil to vypnutí, pokud se nevyznáte v detailním nastavení.

  Hamachi

  Další obrazovkou je možnost vyzkoušet Hamachi Premium účet (placený účet s výhodami). Můžete ponechat původní nastavení.

  Hamachi

  Na další straně uvidíte průběh instalace Hamachi klienta. Pokud všechno skončí OK, můžete považovat instalaci za správně dokončenou.

  Hamachi
 3. Základní nastavení.
  Po spuštění na vás vykoukne asi takovéto jednoduché okýnko. Dále je také možné, že se vás zeptá, jestli chcete vytvořit novou privátní síť a nebo jestli se chcete připojit do již existující privátní sítě.

  Hamachi

  Pokud by vám tento dialog nevyskočil, můžete vybrat jednu z těchto možností klepnutím na ikonku trojúhelníku ve spodní části okna. V dialogu pro vytvoření nové sítě prostě zadejte požadované jméno sítě a heslo.

  Hamachi

  V případě, že vám kamarád, kolega napíší, že již mají vytvořenou privátní síť a dají vám přihlašovací údaje, tak se můžete přihlásit do této sítě, stačí zvolit přihlásit do existující sítě a tam zadat jméno sítě a heslo.

  Hamachi
 4. Použití Hamachi.
  Základních možností operací s počítačemi připojenými ve stejné síti Hamachi není mnoho, zato jsou tyto možnosti dobře použitelné.
  Ping - odezva počítače.
  Prohlížet - prohlížení sdílených složek počítače.
  Chat - jednoduchý rozhovor s uživatelem na počítači.
  Kopírovat adresu - může se hodit pro připojení k jiným službám.
  Blokovat - zablokovat daného uživatele.
  Nastavit Jmenovku - vlastní pojmenování daného uživatele.

  Hamachi
 5. Zhodnocení.
  Hamachi je zástupcem jednoduché sítě typu VPN. Spojuje v sobě jednoduchost použití s bezpečností přenosu dat a bezproblémovou možnost propojení počítačů bez veřejné IP adresy.
  P.S.: Pokud bys vás zajímalo použití Hamachi pod linuxem, zkuste zavítat na tuto stránku.

Copyright (c)2007 kačer & šablona získána z Tvorba webu

Skladba dne ;-)

29.12.2010 - Photon Project - Enlightenment

28.12.2010 - Selu Vibra - Divine (Original Mix)

27.12.2010 - RAM - RAMsterdam (Jorn van Deynhoven Remix)

26.12.2010 - Robert Nickson - Maybe Next Time (Original Mix)

Rychlé odkazy

Miranda IM
Foobar 2000
Openoffice CZ
CDR server
Gentoo linux
Simracing CZ
Šablony www stránek