Foobar2000 - lepší winamp?

Jak používat Foobar2000.

 1. Proč použít Foobar2000?
 2. Systémové požadavky a instalace.
 3. Základní nastavení.
 4. Nastavení GUI.
 5. Funkce navíc.
 6. Zhodnocení
 1. Proč použít Foobar2000?
  Máte rádi Winamp? Ale vadí vám některé věci? Mně v době přechodu na jiný přechodu na jiný přehrávač vadily tyto "vlastnosti" Winampu: velmi špatný zvukový výstup, malá písmenka v okně přehrávače, malé místo na název skladby, nemožnost jednoduše si poupravit vzhled hlavně směrem k vyšší použitelnosti. Výrazně mi také chyběla podpora přehrávání souborů s cuesheetem (cue+mp3, wav, nebo něco jiného). Posledním faktorem bylo směřování ke komerčnímu produktu. Nevadilo by mi to až tak moc, kdyby to nemělo za následek zhoršení vývoje volně dostupné verze, její okleštění atd. A přidání podpory přehrávání videa? K čemu je mi u audio přehrávače podpora videa, když neumí pořádně ani audio. A i s tím videem to bylo přímo žalostné. Mestistupněm byl windows media player, který sice vyhovoval kvalitou zvuku, ale také nevyhovoval vzhledem. Navíc měl tu vlastnost neustále se mi hrabat v souborech a měnit jim ID3 tagy, přestože jsem mu to zakázal. A pak jsem náhodou kvůli kamarádovi našel Foobar2000 :-).

 2. Systémové požadavky a instalace.
  Hardware:
  Požadavky na hardware jsou velmi nízké (je to pouze přehrávač audio souborů, že ;-)). I na běžném počítači si přehrávač ukousne z procesorového času pouze několik málo %. Podobné to bude se zabranou pamětí RAM, vejde se do 10 MB. Z pevného disku si vezme instalace asi 6,5 MB.
  Software:
  Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista (platí pro aktuální verzi foobar2000), starší verze foobaru není problém provozovat i na starších OS.

  Instalace: Nejdříve si stáhněte aktuální verzi programu Foobar2000.
  Poté spusťte instalaci, kterou vás provedu.
  První a druhou obrazovku přeskočte kliknutím na "Next", ocitnete se na obrazovce s výběrem místa pro instalace, pokud si své programy neinstalujete jinam než do "Program Files", tak klidně pokračujte.

  Foobar2000

  Další obrazovka se nás ptá na nastavení součastí instalace. Můžete s klidem ponechat výchozí nastavení normal, ale pokud jste zkušení uživatelé, jistě vás budou některé volby zajímat.

  Foobar2000

  Můžete si také vybrat místo, kde se vám v nabídce start vytvoří skupina se zástupci Foobaru.

  Foobar2000

  Poté jste se již dostali úspěšně na konec instalace :-). Nic složitého, že?

  Foobar2000
 3. Základní nastavení.
  K základnímu nastavení zajisté patří asociace se soubory - když chceme určité soubory otvírat našim přehrávačem. Klikněte na "File" > "Preferences" (přeloženo Soubor > Možnosti).

  Foobar2000

  V "Preferences" vyberte vlevo položku "File Types".
  Mé doporučení je tohle: "CUE, FLAC, M3U, MP3, OGG, PLS, WAV, WMA" a také zaškrtnout možnost "Set as Default Audio CD Player"
  Možná také používáte i jiné audio formáty, pak si teda nastavte i ty zbývající.
  Pokud chcete mít přehrávání Foobarem v kontextovém menu i u adresářů
  (u asociovaných souborů se vytvoří automaticky), tak zatrhněte volbu "Folder Context Menus"

  Foobar2000
 4. Nastavení GUI.
  GUI neboli grafické rozhraní programu Foobar2000 je velmi dobře nastavitelné. Něco se vám nelíbí? Něco vám ve vzhledu nebo použitelnosti programu překáží nebo chybí? Tak si to prostě nastavte! Ukážeme si, jak na to. Vezmu si třeba tento vzhled. Nelíbí se mi a tak si prvně odemknu nastavení panelů.

  Foobar2000

  Pak si již můžete přesouváním nastavit vzhled podle libosti a případně pomocí kontextového menu nepotřebné panely úplně odstranit. Až bude hotovi s nastavením, tak doporučuji opět pomocí nabídky panely zamknout, abyste si je nemohli změnit omylem nebo tak.

  Foobar2000

  Pak si ještě můžete nastavit kolonky, které se vám budou zobrazovat u skladby jako například: Artist, Album, Track No, Title, Duration (interpret, album, číslo stopy, jméno skladby, délka), můžeze si měnit jejich pořadí, šířku atd.

  Foobar2000
 5. Funkce navíc.
  CUE play - máte velké audio soubory s živými nahrávkami nebo mixcd? Máte k nim CUE soubor? Nebo našli jste ho někde na netu? S Foobarem máte celkem vyhráno, umí tyto soubory číst a použít s přiloženým audio souborem. Prostě najděte k nahrávce cue soubor...

  Foobar2000

  ... a spusťte jeho přehrávání foobarem. Velký soubor se vám krásně rozloží do stop.

  Foobar2000

  Kopírování jmen skladeb - chcete rychle z přehrávače zkopírovat jméno skladby? Není nic jednoduššího. Dejte pravým na skladbu v playlistu, v kontextovém menu vyberte "Utils" a pak "Copy Name" a máte jméno skladby ve schránce, pak už stačí kdekoliv pomocí ctrl + v vložit jméno do zprávy/textu.

  Foobar2000

  Globální klávesové zkratky - chcete svůj přehrávač ovládat z klávesnice i když je někde zmenšený? Je jedno, jestli máte nebo nemáte multimediální klávesnici. Skočte do "File > Preferences", tam vyberte "General > Keyboard Shortcuts". Dejte přidat novou - "Add New". Pak vyberte funkci (pozor, je jich hodně!), klidněte do políčka Key a zmáčkněte požadovanou klávesovou zkratku (pozor, aby se nekryla s nějakou standardní klávesovou zkratkou windows), zatrhněte políčko "Global Hotkey" a je to. A můžete operaci opakovat od přidání nové položky. Po dokončení nastavení dejte "Save All".

  Foobar2000
 6. Zhodnocení
  Jistě přijdete na spoustu možností, které vám Foobar2000 nabízí. Pokud by vás ještě některé věci zajímaly, klidně se obraťte s dotazy přímo na mě. Ale je také možné, že toto vám bude bohatě stačit a budete rádi, že máte jednoduše vypadající a přitom výborně fungující audio přehrávač.

Copyright (c)2007 kačer & šablona získána z Tvorba webu

Skladba dne ;-)

29.12.2010 - Photon Project - Enlightenment

28.12.2010 - Selu Vibra - Divine (Original Mix)

27.12.2010 - RAM - RAMsterdam (Jorn van Deynhoven Remix)

26.12.2010 - Robert Nickson - Maybe Next Time (Original Mix)

Rychlé odkazy

Miranda IM
Foobar 2000
Openoffice CZ
CDR server
Gentoo linux
Simracing CZ
Šablony www stránek